HAKKIMIZDA ETKİNLİKLER ÜYELİK BASIN ODASI BİLGİ BANKASI KAYNAKLAR KARİYER İLETİŞİM

KİD Üyeleri, Hıfzı Topuz İle Biraraya Geldi

KİD Diyalog toplantımız çerçevesinde dün, çok değerli bir ismi ağırlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadık.

Duayen gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz, gazeteciliğe başladığı 1947 yılından bugüne iletişimin geldiği noktadan ve romanlarından bahsetti.

Sabancı Üniversitesi evsahipliğinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen toplantı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ve KİD Yönetim Kurulu Başkanı Bengi Vargül’ün açılış konuşmalarıyla başladı.

Hıfzı Topuz, gazeteciliğe başladığı ilk yılları anlatırken gazetecilik mesleğinin gelişmesi adına yer aldığı ulusal ve uluslararası projelerden söz etti. “Enformasyon dikte edilebilir ama iletişim demokratiktir” diyen Topuz, sosyal medyaya da değindi; “Günümüzde medya üzerinde bir baskı var ancak sosyal medya demokratik bir ortam sağlıyor.”

Hıfzı Topuz, “İletişim mesleğinin gelişmesinde fakültelere ve mesleki derneklere büyük görevler düşüyor. Üniversiteler, akademik yapıyı düzenlerken mesleki dernekler ise meslekten gelen kişilerden oluştuğu için neye ihtiyaç var daha iyi bilirler” dedi.

Kitaplarından da bahseden Hıfzı Topuz, kahramanlarını hayranı olduğu isimlerden seçtiğini anlatırken “Her zaman aydınlanmaya önem veren kişilerin hayatlarını kaleme aldım. En başta da çok büyük bir Atatürk hayranıyım” dedi.

Dernek üyelerimizin yanısıra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin katılım gösterdiği toplantıda duayen gazeteci-yazar, öğrencilerin sorularını coşkuyla yanıtladı.

Toplantının sonunda Hıfzı Topuz, son kitabı Paris’te Bir Türk Ressam – Fikret Mualla’yı imzalayarak katılımcılarla kısa sohbetler etti.


 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ