HAKKIMIZDA ETKİNLİKLER ÜYELİK BASIN ODASI BİLGİ BANKASI KAYNAKLAR KARİYER İLETİŞİM

Bengi Vargül Şen;"Kurumsal iletişim mesleği her geçen gün önem kazanmaya ve öne çıkmaya devam ediyor."

TAV Havalimanları Kurumsal İletişim Direktörü ve Kurumsal İletişimciler Derneği YK Başkanı Bengi Vargül Şen ile iletişim sektörü üzerine sohbet ettik.

Sektörümüzün bugün geldiği noktayı değerlendirir misiniz? Geleceğe nasıl bakıyorsunuz?
Kurumsal iletişim mesleği her geçen gün önem kazanmaya ve öne çıkmaya devam ediyor. Bu durum küreselleşen dünyanın beraberinden getirdiği yeni ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. İş süreçleri kompleks hale geliyor. Rekabetçi kalabilmek için iletişim, disiplinler arası işbirlikleri ve inovasyon öne çıkıyor. Kurumsal iletişim, farklı fonksiyonların bir arada çalışması için kolaylaştırıcı ve ateşleyici bir işlev gören, paydaş beklenti ve ihtiyaçlarını tercüme ederek paydaş diyaloğunu mümkün kılan bir fonksiyon. Küreselleşme sürdükçe bu eğilim de devam edecektir. KİD olarak mesleğimizin fotoğrafını çekmek üzere ilk kez yaptığımız araştırmanın sonuçları da bu tespiti doğruluyor.

2017 yılından beklentiniz nedir?
2016 dünya, bölgemiz ve Türkiye açısından beklenmedik olumsuzluklarla geçti ne yazık ki. 2017, yeniden barış, kalkınma ve refah tartışmalarına döneceğimiz bir yıl olur umarım. Böylece hem kurumsal iletişimciler olarak, hem de iş dünyası olarak tekrar artı değer üretmeye odaklanabiliriz. Mesleğimiz açısından baktığımızda da, daha fazla birlikte hareket edebildiğimiz, paydaşlarımızla ortak projeler ve çalışmalar üretebildiğimiz bir yıl olmasını umuyorum, dernek olarak da bu yönde çalışmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’nin tanıtımı konusunda neler düşünüyorsunuz? Bu süreçte iletişimcilerin üzerine düşen görevler nelerdir?
Türkiye içinde yer aldığı coğrafya nedeniyle krizlerle karşılaşmaya ve bunların üstesinden gelmeye alışık bir ülke. Ülke içinde birlik ve beraberliğimizi sağlayabildiğimiz sürece hızlı bir şekilde sahip olduğumuz potansiyeli harekete geçirebiliriz. Gerek derneğimiz gerekse de üyelerimiz ki Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin kurumsal iletişim yöneticileri olarak, yer aldığımız her platformda Türkiye’nin tanıtımı, yaşanan süreçlerin doğru algılanması için çalışıyoruz; çalışmaya da devam edeceğiz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ