HAKKIMIZDA ETKİNLİKLER ÜYELİK BASIN ODASI BİLGİ BANKASI KAYNAKLAR KARİYER İLETİŞİM

Dr. Antonios Kouroutakis ile "Action Plan Against Disinformation" Semineri

Yaşadığımız zamanın ruhuyla ortaya çıkan ve sosyal medya ile etki alanı genişleyen “yalan haber (fake news)” sorunu hepimizin malumu. Avrupa İletişim Direktörleri Birliği (EACD)’nin 2018 yılı raporuna da damgasını vuran “yalan haber” olgusu, özellikle kurumlar için tehlikeli bir hal aldığından dikkatimizi hukuk alanına çevirmemize neden oldu.

Bu hafta üyemiz CK Enerji’nin desteğiyle ağırladığımız, eğitimini Oxford Üniversitesi ve UCLA'da tamamlamış ve IE Business School'da hukuk üzerine dersler veren Dr. Antonios Kouroutakis ile "yalan haber" gerçeğini derinlemesine inceledik.

"Action Plan Against Disinformation" başlıklı sunumda,

• Dezenformasyonun evrimi (Tarihsel perspektif ve teknolojinin rolü),

• Dünyadan dezenformasyon örnekleri (ABD ile İspanya vakaları),

• AB Dezenformasyon Eylem Planı,

• Veri toplama ve verilerin gizliliğine yönelik geliştirilen kuralların şirketlere etkisi yer aldı.

 

       

Dr. Antonios Kouroutakis Hakkında:

Dr. Antonios Kouroutakis, İspanya, Madrid'deki IE Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır ve Anayasa Hukuku ile Yeni Teknolojiler ve Statrup Yönetmeliği dersleri vermektedir. Dr Kouroutakis, çeşitli hukuk kursları verdi ve Hong Kong Şehir Üniversitesi, Berlin Özgür Üniversitesi, FVG Sao Paolo ve Selanik Aristoteles Üniversitesi'nde araştırma yaptı. Dr Kouroutakis, Oxford Üniversitesi'nden Hukuk alanında DPhil ve UCLA Hukuk Fakültesi'nden LLM aldı.

Dr. Kouroutakis özellikle güçlerin ayrılması, hukukun üstünlüğü, acil durum mevzuatı ve yeni teknolojilerin düzenlenmesi konularıyla ilgilendi; Uluslararası ve hakemli dergilerde bu konularda geniş çapta makaleler yayınladı ve çalışmaları sayısız raporda yer aldı. Ayrıca, Dr. Kouroutakis'in yorum ve alıntıları The Washington Post ve ISTOE'deki uluslararası basında yer aldı.

 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ